Takže konečne dosť nekonečného úvodu, poďme na vec. K výrobe predmetu v štýle Mercury glass, budete potrebovať:
1. Krylon looking glass silver
alebo sk dostupnú verziu farby so zrkadlovým efetom.
2. sklenený predmet (čím členitejší - napr. akože brúsené sklo- tým bude efekt pôsobivejší, ale može byť i úplne hladké sklo..ja som svoje "brúsené sklo" mala z Pepca a obchodu typu všetko za euro/, fľaše od pálenky a staré zo svojej zbierky starého a lekárnického skla. Svietniky snáď ani nemusím písať že majú všade. Neskúšala som na iný povrch, možno skúsim na plastové vianočné gule, ale píšu na návode spreju, že na výlučne sklenený povrch, tak im budem veriť, že inde nefunguje)
3. v rozprašovači /ja som použila prázdnu fľašu od čističa okien/ zriedený ocot s vodou v pomere 1:1
4. papierové utierky/servítky/, ( alebo "strapatá" prachovka , tú som si kúpila len kvôli tomuto projektu :-D a musím povedať, že je použiteľný hlavne v prípade, ek sa dovnútra skleneného predmetu nevmestí Vaša končatina :-D/, mne sa až tak neosvedčila, ale treba skúšať)
5. fén na vlasy
Krylon tu nemám vyfotený, ale na myslím si, že nechýba jeho fotka, možno keď nájdem, ešte dodám. Fén viete ako vyzerá :-D. Je potrebné pracovať vonku, alebo v dobre vetraných priestoroch, farba má svoj zápach, podobný odlakovaču, alebo iným farbám v spreji a dosť ju cítiť, aj keď mne ten pach nevadí, určite nie je najzdravší. Asistentka Dorka čistí "okenou" fľašu, povrch, resp. vnútro by malo byť samozr. čisté- hoci ja som to skúšala i na starožitné fľaše , ktoré sa mi nepodarilo od nánosov nejakých starých lekárenských tekutín vyčistiť a efekt pôsobil podľa mňa ešte dôveryhodnejšie, ale viete čo myslím- namali by byť na povrchu nejaké hrubé nečistoty, ktoré sa odšúpnu a narobia šarapatu. . Mala som niekoľko druhov fliaš a svietnikov, takže môžem sa podeliť o skúsenosť čoby samozvaný slovenský špecialista na mercury glass :-D. Pôvodný návod predpokladá aplikáciu farby dovnútra predmetu. Pri fľašiach s úzkym hrdlom, je však náročné dostať sa jednak sprejom dovnútra a jednak následne patinovať servítkou vnútri fľaše. Mne to šlo veľmi ťažko a keďže som našla návody, ktoré si systém zjednodušili a aplikujú náter zvonku, skúsila som i ten. Priznám sa, voľným okom nevidím rozdiel. Vraj ak sa nanáša zvnútra, až vtedy vzniká ten správny zrkadlový efekt...Každopádne predmety s veľkým otvorom som natierala zvnútra a tie s malým zvonku. Postup je nasledovný.
1. Sprej obligátne aspoň 2 min. pretriasť, aby sa farba dobre premiešala.
2. Dovnútra predmetu nastriekať jemnú vrstvu farby. Spočiatku som nevedela odhadnúť množstvo, nastriekala som buď málo, alebo veľmi veľa a farba mi neostala na stenách skla, ale stiekla a ostala v tekutom stave na dne. Ona je totiž veľmi riedka, takmer ako voda. Následne som ju musela opatrne rozlievať po stenách predmetu, no aj tak mi ostali "kvaple", či ako to nazvať, proste také tie stečené fľaky po farbe. Nie je to nejaká tragédia, dá sa to následne po oschnutí vykorigovať tým vytieraním servítkou, ale ak nanesiete naozaj opatrne a z dostatočnej vzdialenosti len tenulinkú vrstvu farby, bude náter ideálny. Podotýkam, že ak nepracujete v teplom počasí, aké som mala ja, ale aj vtedy- je úplne super použiť fén. Po niekoľkých skúsenostiach fén používam VŽDY. Pred prvým náterom ohrejem predmet, nastriekam farbu, vysuším, opäť nastriekam, vysuším. Niekedy stačia 3 vrstvy náteru, keď sa chcem pohrať- dávam i 5.
3. Vo všetkých návodoch v angličtine som našla, že po každom nátere by sa malo postupovať tak, že sa dovnútra len ľahko rozpráši ocot s vodou, nechá chvíľu pôsobiť, následne sa opatrne - akoby ste osušovali chorému čelo :-D - prikladá papierová utierka, alebo sa s tou nepodarenou prachovkou akoby len cápalo po stenách a tak sa vlastne pod vplyvom octu uvolní v nepravidelných fliačikoch farba zo skla. Ja som však zistila, že tento postupo stačí urobiť len raz - nakoniec, po uschnutí všetkých vrstiev farby. Skúšala som to tak i tak a opäť som nezistila rozdiel, preto nevidím dôvod prečo si to sťažovať. Takže ak máme záverečnú vrstvu preschnutú /podotýkam, že pod vplyvom tepla z fénu, či slniečka farba schne okamžite a krásne sa Vám zrkadlí pred očami/, môžeme prejsť k patinovaniu. Ak by sa Vám však stalo, že Vám na dne predmetu ostane veľa farby, ktorá nie a nie vyschnúť, prelejte ju do iného predmetu, ktorý idete tiež upravovať a ak už iný upravovať nemienite, radšej ju vylejte von, ako by mala ostať na dne. Patinovanie spočíva vlastne v tom, že časti farby sa odlúpnu od povrchu, takže sa na predmete vytvorí dojem, že farba časom odpadla. Takže dovnútra predmetu /alebo ak ste natierali zvonku, tak samozr. na povrch/ nastriekate čo najjemnejšie ocot s vodou z rozprašovača tak, aby sa Vám na povrchu vytvorili kvapôčky. Necháte chvíľu /cca 1 min. /pôsobiť a skúšate otrieť jemným prikladaním /tupovaním/ na predmet servítkou. Ak farba ide ľahko dolu, tak pozor, aby ste jej nezotreli naraz veľkú plochu, skôr po malých kúsočkoch, aby to vyzeralo čo najprirodzenejšie. Ak farba ide dolu ťažšie, môžete trochu pritlačiť a silou ju zotrieť, alebo počkať a nechať ocot pôsobiť dlhšie..alebo nastriekať znovu a opäť zotierať až kým nedosiahnete požadovaný efekt. Akonáhle sa vytvoria malé odlúpeninky, dostaví sa požadovaný efekt, ktorý je možno ešte zvýrazniť nejakou ďalšou farbou, napr. zlatou. Ja som skúsila čiernu, vyzerá to dobre, ale trošku sa s tým treba pohrať a ja som toho potrebovala veľa veľa, takže pre tento krát ostávam pri základnej verzii, nabudúce zlatý upgrade... alebo čierny....potom to vyzerá ako naozaj zašlé sklo.
Takto nejak vyzerá váza po prvom nátere. Na členitom skle to ide trošku ťažšie, lebo farba sa 1. musí dostať do každej škáročky a 2. dlhšie to schne. Na hladkom skle to ide veľmi rýchlo.... Túto som ešte natierala zvnútra a prácne som musela farbu prelievať po stranách vázy, aby naozaj vošla do každej škárky. Skúste si pozrieť nejaký návod na YouTube.... Znovu by som to robila tak isto, pretože vyzerá krásne, keď farba vojde do tých malých brúsených častí, ale pomohla by som si už od začiatku fénom, čo som nakoniec i urobila.
Takto nejak vyzerá po druhom nátere. Niektoré sklo si vyžaduje viacero vrstiev. Musíte skúsiť sami, kedy sa na Vami vybranom predmete dostaví požadovaný zrkadlový efekt, podľa mojich skúseností je to na hladkom skle vidieť skôr ako na štruktúrovanom, ale zas na hladkom viac vidno nerovnomernosti, kvaple od farby a pod.
Pre porovnanie tu sú hladšie fľaše a tie som tuším natierala zvonku- ale keď ma zabijete, nespomeniem si, či určite. Tu už vidíme efekt po otretí servítkami.
Detailík Jacka Danielsa :-D-
Hotovo. Brúsené som napokon nepatinovala, pretože som ich natierala zvnútra a takto mi to stačilo. Hodil by sa na ne ešte jeden - dva nátery, ale je to strašne zdĺhavé na tomto type skla a mne osobne to stačilo. Neskôr pridám i foto veľkej vázy, momentálne ho nemám stiahnuté v PC, robila som ju až po získaní istých skúseností, lebo ani najCHICovnejší človek nevie všetko hneď naraz ;-), nieto ešte ja, všakáno, takže najprv som si techniku vyskúšala na malých a lacných predmetoch a až následne na niečom väčšom. Tie akože brúsené vázy boli vlastne karafy a aj z ich vrchnákov som nakoniec spravila malé vázičky /ktorú vidno na obr. 1 i na poslednom obr. vpredu/.
Tak a tu ich mám už aj s kvietkami. Niektoré ostali číre, aby toho nebolo veľa...Nemám rada všetko dokonalé, takže každá je a bude iná...
Výzdobu robím až budúci víkend, tak potom hodím foto, ako vyzerali na svadobných stoloch. Musím podotknúť, že svietniky síce nemám nafotené, lebo som ich dokončila až večer a môj "mobilný" foťák neľúbi tmu ;-), ale so sviečkou vnútri vyzerajú čarovne...Aj keď sa mi moje sprejiky míňajú a šanca, že si túto techniku zopakujem sa rapídne znižuje, určite patrí k mojim najobľúbenejším a keď sa už raz dostanete do cviku, alebo možno i vďaka mojim radám chytíte ten správny gríf, tak zistíte, že ide o naozaj jednoduchú techniku a preto jej dávam na úrovni náročnosti jednotku...najzložitejšie bolo získať farbu ;-) po ktorej som túžila roky a nakoniec sa mi ju šťastnou náhodou podarilo zohnať. /je zohnať spisovné slovo????/
Návodík zrejme časom doplním o nový upgrade, ktorý som predčasom objavila u jednej šikovnej blogerky za použitia ešte zlatej farby, dá sa získať ešte zaujimaveší efekt, keď zlatá, či iná farba presvitá spod zrkadlovej. A predsa len - nejaká ta farba mi v plechovke ešte zostala ;-).
Taak a ešte foto môjho najväčšieho počinu, paradoxne mala som s ňou najmenšie problémy pri práci.
a ešte pohľad pred, medzi a po...
počas práce...najprv som striekla dno a boky a až potom vrch vázy.
na detaile vidieť ako mi na stene stekala farba. Musela som ju následne vytrieť octom a servítkou, takže žiaden problém, len aby ste vedeli, že sa to môže stať a pravdepodobne sa to i stane.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára